Procesor Intel® Core™ i7

Dekada laptopów ZenBook w Polsce

Ikoniczna marka laptopów premium jest obecna w naszym kraju od 10 lat. Wybierzcie się razem z nami w podróż w czasie i sprawdźcie, jak wyglądały początki ZenBooków, ewolucja ich wzornictwa oraz innowacje, które ASUS opracował z myślą o zmieniających się potrzebach użytkowników.

Zanim powstał pierwszy ZenBook, ASUS miał w swoim dorobku wiele innych urządzeń elektronicznych, w tym także laptopów. Producent myślał jednak o linii notebooków dla bardziej wymagających użytkowników, dla których nieprzeciętny design podkreślający własną indywidualność byłby jedną z bardziej pożądanych cech. Główny projektant, Loewy Chen, od dawna marzył o zaimplementowaniu elementów kojarzonych z luksusowymi zegarkami - precyzją, nutą prestiżu i elegancji. Przy pracy nad nową marką, mógł wreszcie przekuć swoje wizje w gotowy produkt. Prezes ASUS-a, Jonney Shih, który był wyznawcą filozofii Zen

Harmonia stylu

Korpusy i obudowy ZenBooków wykonane są z anodowanego aluminium wycinanego metodą CNC. Rozchodzące się od logotypu koncentryczne linie mają przypominać kręgi na wodzie lub okręgi w żwirze, które występują przed salami medytacyjnymi.
zaproponował nazwę ZenBook, która miała odzwierciedlać jej założenia we wzornictwie.

Zamiast królującego w laptopach plastiku, laptopy ZenBook cieszyły oczy obudową wykonaną z aluminium, które nie tylko odpowiadało za niewielką wagę i wytrzymałość, ale także za lepsze tłumienie drgań czy akustykę pracy. W pędzie nowoczesnego życia, idea nawiązująca do spokoju, kontemplacji i samodoskonalenia się, świetnie wpasowała się w potrzeby młodych i poszukujących kreatywnych form użytkowników.

2011 r. - Pierwszy ZenBook

Intel zastrzegł nazwę Ultrabook dla laptopów, które spełniają następujące wymogi:

Obudowa w najgrubszym miejscu nie może przekraczać 18 mm (dla modeli do 14") lub 21 mm (dla większych)

Wybudzenie ze stanu hibernacji nie może trwać dłużej niż 3 sekundy

minimum 6 godzin czasu pracy na baterii

Waga max. 1,6 kg

Ma nowoczesny, energooszczędny procesor Intela

Projektanci ASUS-a postawili sobie poprzeczkę bardzo wysoko. Prawdziwą sztuką było znalezienie równowagi między wydajnością, a rozmiarami laptopa. Do stworzenia pierwszego ZenBooka, a później jego następców, wykorzystano najnowocześniejsze technologie i zaawansowane narzędzia takie jak np. sterowane komputerowo frezy z ostrzami o diamentowej końcówce, które pozwoliły uzyskać metaliczne krawędzie ukośne.

Gdy w październiku 2011 prekursor marki, model UX21 ujrzał światło dzienne, zrobił niesamowite wrażenie. Aż ciężko było uwierzyć, że w obudowie, która w najwęższym miejscu mierzyła zaledwie 3 mm udało się zmieścić topowy procesor Intela i resztę podzespołów. ZenBook ważył ponadto jedynie 1,1 kg, a dzięki dyskowi SSD był gotowy do pracy w ciągu kilku sekund od startu. UX21 reprezentował także pierwszą generację ultrabooków, czyli urządzeń, które według Intela stanowiły połączenie najlepszych cech laptopów i tabletów.

2013 – 2016 r. - Udoskonalanie formy

Przez kolejne lata ASUS nie próżnował. W 2013 roku udało mu się ponownie zaskoczyć użytkowników, wprowadzając pokrywę wykonaną ze szkła. W modelu UX301 użyto szkła typu Gorilla Glass 3,

Gorilla Glass

Unikalna technologia firmy Corning, która chroni ekran przed zarysowaniami i pęknięciami. Ultracienkie, hartowane chemicznie szkło zadebiutowało w 2007 roku. 5 lat później znalazło się w ponad 2 miliardach urządzeń mobilnych.
które nie tylko zapewniało wyjątkowo błyszczącą powierzchnię, ale też gwarantowało wysoką wytrzymałość na zarysowania.

Trzy lata później producent postanowił opracować na nowo całą konstrukcję. Model ZenBook 3 (UX390) otrzymał obudowę wykonaną ze stopu aluminium używanego w przemyśle lotniczym. Dzięki przeprojektowaniu komponentów wewnętrznych ASUS-owi udało się jeszcze bardziej obniżyć wagę urządzenia. Ten komputer ważył zaledwie 910 gramów! Dodatkowo jako pierwszy Ultrabook na świecie dysponował matrycą chronioną w 100% przez szkło Gorilla Glass 4.

2017 r. - Najsmuklejszy laptop konwertowalny

Ilustratorzy, fotografowie, projektanci mody, szkoleniowcy, architekci czy biznesmeni z biegiem lat zaczęli szukać sprzętu, który byłyby nie tylko wydajny i lekki, ale też umożliwiałby bardziej kreatywną pracę. Trend na laptopy konwertowalne nie uszedł uwadze projektantom firmy ASUS. W 2017 roku wprowadzono do sprzedaży ZenBook Flip S - 13,3-calowego notebooka, który dzięki zawiasowi 360° ErgoLift dawał możliwość pracy z ekranem pod różnym kątami nachylenia. Konkurencję przyćmił wagą i wymiarami - ważył tylko 1,1 kg, a w najgrubszym miejscu miał 10,9 mm, czyniąc go w tamtym okresie najsmuklejszym konwertowalnym laptopem świata.

2019 r. - Pierwszy ZenBook z dwoma ekranami UX581

Wymiary nie mogą się zmniejszać w nieskończoność. Ale to nie znaczy, że projektanci stale nie myślą o innowacjach odmiennego typu. W 2019 roku ASUS przedstawił światu prawdziwą bombę - ZenBook Pro Duo, który poza 14-calowym ekranem głównym, miał także dodatkowy ekran dotykowy ScreenPad Plus umieszczony bezpośrednio nad klawiaturą. Wyglądało to nie tylko ultranowocześnie, ale przede wszystkim niesamowicie zwiększało funkcjonalność. W dobie nacisku na wielozadaniowość i twórczą pracę, ZenBook Pro Duo został wymarzonym sprzętem wielu użytkowników.

2021 r. - Premiera ZenBook Duo 14 UX482

Jednym z najnowszym osiągnieć firmy ASUS jest nowy, dwuekranowy ultrabook ZenBook Duo 14, który względem poprzedników otrzymał specjalny mechanizm unoszący dotykowy ekran pod kątem 7, co wpływa na bardziej ergonomiczną pracę. Napędzana najnowszym procesorem Intela 11.generacji maszyna zapewnia pracę w stylu właściwym Zen: spokojną, bezstresową i wydajną. W kwietniu zaś premierę będzie miał ZenBook Pro Duo UX582 z 15-calowym ekranem OLED 4K.

Jak wykorzystać drugi ekran?

Gwarancja wygodnej pracy (i rozrywki)

ASUS ZenBook Duo 14 UX482 to najsmuklejszy i najlżejszy na świecie 14-calowy laptop z podwójnym wyświetlaczem. Czy na tak niewielkim sprzęcie można wygodnie pracować? Okazuje się, że to nie tylko oszałamiająca wizualnie maszyna, ale też mobilny kompan, który może znacząco podnieść naszą produktywność.

Nawet pisząc codziennie o nowych technologiach i będąc świadomym konsumentem śledzącym wszelkie technologiczne nowinki gwarantuję, że pierwszy kontakt z tym laptopem jest wyjątkowym przeżyciem. Na zewnątrz wygląda jak typowy ZenBook, czyli przedstawiciel linii premium laptopów marki ASUSa – ma metalową, gładką obudowę o fakturze delikatnie rozchodzących się okręgów i bardzo wąski profil (16,9 mm). Na lewej krawędzi znajdziemy komplet najbardziej przydatnych złączy: HDMI 1.4 i dwa złącza Thunderbolt 4 typu USB-C. Z prawej strony zaś znajdują się czytnik kart microSD, port audio oraz USB 3.2 typu A.

Prawdziwą furorę robi natomiast wnętrze - po otwarciu klapy specjalny, sprawiający wrażenie bardzo solidnego, zawias ErgoLift delikatnie unosi klawiaturę pod kątem 4,5°, a naszym oczom ukazuje się drugi ekran – ScreenPad Plus. Oczywiście nie jest to pierwszy ZenBook z podwójnym wyświetlaczem, ale zastosowana konstrukcja jest na tyle świeża, że trudno wobec niej przejść obojętnie. To laptop o najbardziej nowoczesnym wzornictwie wśród 14-calowych modeli.

Mała forma, duże możliwości

Boczne ramki mają zaledwie 4 mm.

Każdy kto pracuje z multimediami lub wieloma aplikacjami jednocześnie wie, że drugi monitor potrafi podnieść komfort użytkowania. Do laptopa rzecz jasna także można podpiąć dodatkowy ekran, ale wtedy całkowicie traci się najcenniejszą zaletę notebooka – jego mobilność. Tymczasem ZenBook Duo 14 oferuje nie tylko 14-calowy, dotykowy ekran główny o rozdzielczości Full HD, ale także drugi, 12,65'calowy wyświetlacz dotykowy. Powiększa on dostępną przestrzeń roboczą aż o 1/3 bez nakładania jakichkolwiek ograniczeń. Jeżeli żyjesz w pędzie, dużo podróżujesz lub pracujesz w terenie, to docenisz fakt, że sprzęt dorównujący wydajnością roboczym desktopom waży jedynie 1,6 kg i da się go schować do zgrabnej aktówki czy damskiej torebki.

Na co dzień korzystam z 15-calowego laptopa, więc spodziewałam się, że przesiadka na mniejszy sprzęt będzie mocno odczuwalna. Tymczasem jedyne do czego musiałam przywyknąć to inne umiejscowienie gładzika – w ZenBooku Duo 14 znajduje się on z prawej strony, na wysokości klawiatury, która z uwagi na ScreenPad Plus jest także przesunięta bliżej dolnej krawędzi.

Główny ekran cechuje nie tylko 100-procentowe pokrycie przestrzeni barwnych sRGB i walidacja Pantone (z której ucieszą się na pewno projektanci i graficy), ale także niemal bezramkowy design. Ponieważ ScreenPad Plus stanowi naturalne przedłużenie wyświetlacza głównego, nie tylko nie odczułam tu brakujących cali, ale wręcz odwrotnie - zyskałam dodatkową przestrzeń, którą mogłam wykorzystać na bardzo wiele sposobów.

Praca z multimediami? Z ZenBookiem Duo 14 to sama przyjemność

Poza pisaniem o nowych technologiach prowadzę także bloga oraz wykonuję zdjęcia i filmy na zlecenie. W tych twórczych zajęciach wspomagam się programami z pakietu Adobe i tu przeżyłam od razu miłe zaskoczenie. ScreenPad Plus świetne współpracuje z moimi ulubionym aplikacjami.

W Lightroomie, ScreenPad Plus jest kompatybilny z funkcją secondary display, czyli drugiego wyświetlacza. Można wykorzystać go jak lupkę przybliżającą fragment fotografii, ekran porównawczy czy też jako - w moim odczuciu najbardziej przydatny- katalog zaimportowanych zdjęć, który przyspiesza wyszukiwanie interesującego nas ujęcia, bez obcinania podglądu na ekranie głównym.

Jeszcze ciekawiej ScreenPad Plus działa z Photoshopem. Może on bowiem korzystać ze specjalnego panelu sterowania. To komplet suwaków, przycisków i pokręteł, które związane są z najczęściej wykorzystywanymi narzędziami w programie np. zoomem, zmianą rozmiaru pędzla, kroplomierzem, tworzeniem nowej warstwy przez kopiowanie itd. Rozkład tych narzędzi oraz ich funkcje można oczywiście dopasować pod własne preferencje.

To jednak nie wszystko. Ponieważ w zestawie znajdziemy także rysik,

Stylus w komplecie

Rysik dołączony do zestawu jest kompatybilny z ekranem głównym oraz ScreenPadem Plus. Może pomóc w tworzeniu szkiców, odręcznych notatek, rysowaniu czy precyzyjnej edycji zdjęć.
a dowolne okno programu możemy “przedłużyć” na ScreenPad, w komplecie otrzymujemy niejako tablet graficzny. W Photoshopie czy Illustratorze wystarczy opuścić część okna na dół, by móc w bardziej precyzyjny sposób rysować piórkiem.

Większa przestrzeń robocza przydaje się także w edytowaniu filmów. W Premiere Pro, ScreenPad Plus może pełnić funkcję osi czasu, dzięki czemu główny ekran wyświetlać będzie podgląd klipu i najprzydatniejsze narzędzia. Ponieważ często nagrywam wideo-tutoriale, w których występują graficzne elementy, napisy i inne efekty specjalne, moja oś czasu jest zawsze spora. Na tradycyjnym laptopie podgląd projektu mam niewielki - tutaj wszystko się mieści, przez co edycja filmów jest znacznie szybsza.

Wydajna praca przez wiele godzin

    Utarło się, że małe i lekkie laptopy nie nadają się do profesjonalnej pracy z multimediami. ZenBooki konsekwentnie łamią ten stereotyp i Duo 14 jest tego kolejnym przykładem. Zastosowano w nim najnowsze podzespoły, które gwarantują wysoką wydajność. W topowej specyfikacji, którą miałam okazję testować znaleźć można:
  • energooszczędny procesor Intel Core i7-1165G7
  • zintegrowaną kartę graficzną Intel Iris Xe Graphics
  • 32 GB pamięci RAM LPDDR4X
  • 1TB dysk SSD

Taka konfiguracja w zupełności wystarczy nawet do edytowania filmów. Trzyminutowy projekt renderował się w Premiere Pro mniej niż 2 minuty. Nie miałam też problemów z płynną zabawą w popularnych produkcjach ze świata elektronicznej rozrywki. Kultura pracy jest także przyzwoita - słychać, że wentylatory pracują na wyższych obrotach w trakcie bardziej wymagających zadań, ale hałas nie przekracza granic komfortu.

Ponieważ ZenBook Duo 14 obsługuje 2 ekrany, spodziewałam się, że czas pracy na baterii będzie mocno ograniczony. Tymczasem laptop jest w stanie spokojnie wytrzymać 6-7 godzin typowej pracy biurowej przy jasności ustawionej na 50%. Przy włączonym trybie oszczędzania energii można ten czas wydłużyć nawet do 17 godzin!

Nie tylko dla twórców treści

ZenBook Duo 14 to doskonały laptop dla projektantów, architektów, blogerów czy programistów, ale jego zalety doceni także zwyczajny użytkownik, który przegląda głównie sieć, słucha muzyki, czy gra. ScreenPad Plus to świetne rozwiązanie dla wielbicieli wielozadaniowości. Na dolny ekran możecie wrzucić nawet trzy okna, dzięki czemu da się np. pisać e-mail mając otwartego Excela, przeglądać playlisty na Spotify i mieć równocześnie stały podgląd na powiadomienia z Facebooka.

ZenBook Duo 14 to doskonały laptop dla projektantów, architektów, blogerów czy programistów, ale jego zalety doceni także zwyczajny użytkownik, który przegląda głównie sieć, słucha muzyki, czy gra. ScreenPad Plus to świetne rozwiązanie dla wielbicieli wielozadaniowości. Na dolny ekran możecie wrzucić nawet trzy okna, dzięki czemu da się np. pisać e-mail mając otwartego Excela, przeglądać playlisty na Spotify i mieć równocześnie stały podgląd na powiadomienia z Facebooka.

To wszystko razem sprawia, że ZenBook Duo 14 jest jednym z najbardziej wyjątkowych laptopów dostępnych obecnie na rynku. Sprawdzi się zarówno w rękach entuzjastów nowych technologii, twórców wszelakiego contentu, ale też w domach i biurach osób szukających ultrabooka z efektem wow.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.